Latvijas dabas takas

Dodies.lv ideja ir palīdzēt izplānot brīvdienas pie dabas. Mūsu kartē atradīsi "dabas takas", "skatu torņus", "parkus" un "piknika un telšu vietas". Citus objektus mēs kartē neliekam.

Kas ir Dodies.lv?

Mēs esam ģimene - Normunds, Nora un mazais Olivers. Šo karti veidojām sākotnēji sev, tāpēc kritēriji un standarti ir mūsu pašu. Takas apmeklējam gluži kā jebkurš parasts apmeklētājs, tāpēc novērtējot tās, vērā ņemam cik viegli taku bija atrast, kā piebraukt, un citus praktiski noderīgus aspektus.

Mēs ļoti ceram, ka mūsu apraksti, fotogrāfijas un reizēm arī kritika palīdzēs visiem taku veidotājiem uzlaboties, darīt informāciju vieglāk atrodamu un galu galā, ar viegli pieejamām dabas takām motivēt visus vairāk laika pavadīt pie dabas

Atbalsti mūs ar Patreon!

Ar ko Dodies.lv atšķiras no citiem brīvdienu maršrutu portāliem?

Mēs apkopojam dabas takas no dažādiem avotiem - DAP mājaslapā ir tikai DAP takas, LVM mājaslapā ir tikai LVM takas. Katra novada mājaslapā arī ir tikai viņu pašu objekti. Tas viss ir saprotams, tāpēc mēs veidojam vietni, kur visas interesantākās un labākās dabas takas ir atrodamas vienuviet.

Taču pats svarīgākā atšķirība ir tā, ka mūsu takas ir pārbaudītas. Mēs ar ģimeni kopā apmeklējam katru no kartē iekļautajām takām un novērtējam to pēc saviem standartiem. Takas apraksts kopā ar daudz bildēm palīdz apmeklētājiem saprast ar ko rēķināties, braucot uz kādu attālu dabas taku. Bieži vien internetā iespējams atrast kādu dabas taku, kurai pieejams tikai nosaukums un atrašanās vieta ir neskaidra - dots tikai pagasts vai pasta indekss. Tad nu mēs braucam atrast šo taku, atliekam konkrētu atrašanās vietu kartē un nofotografējam to

Kas ir dabas taka?

Dabas taka ir termins, kas apzīmē dabā skaidri marķētu apļveida maršrutu, kurš veidots ar mērķi iepazīt dabu. "Dabas Taka" pieejama jebkurā diennakts laikā un ir bez maksas. Dabas taka parasti ir ierīkota tā, lai tās apmeklējumus nekaitētu dabai - ierīkoti tiltiņi pāri strautiem vai gravām, laipas pāri mitrām vietām, ir konkrēta atpūtas vieta ar ugunskura vietu, lai takas apmeklētāji tādas neieirīkotu pēc saviem ieskatiem. Dabas takas sākumā ir informācijas stends ar maršruta karti, sastopamajiem apskates objektiem, piknika galdu atrašanās vietām un paredzamo apmeklējuma garumu.

Cik laika paredzēt takas apmeklējumam?

Lielākā daļa no takām ir 1-15km garas un garums ir norādīts taku aprakstos. Iesakam izbraukt no rīta, lai varētu takai atvēlēt dažas stundas laika. Šādi jums būs laiks gan izlasīt informāciju, gan izbaudīt dabas mieru un svaigo gaisu, gan arī apēst līdzi paņemtās pusdienas kādā no atpūtas vietām. Ja vien nav norādīts savādāk, takas sākumā ir vieta, kur novietot automašīnu un, izejot taku, atgriezīsieties sākuma punktā.

Vai uz dabas taku iespējams doties ar maziem bērniem?

Jā! Taku segums mēdz būt dažāds, labākajās takās ierīkotas koka laipas, pa kurām iespējams braukt ar ratiem. Takām, kuras paši esam apmeklējuši, ir arī garāki apraksti, tur esam minējuši, vai taka ir viegli vai grūti ejama. Sliktākā laikā takas, kurām nav seguma, var kļūt dubļainas, ar to būtu jārēķinās izvēloties apģērbu un apavus

Cik maksā takas apmeklējums?

Dabas taka pēc Dodies.lv definīcijas nav komerciāls objekts. Visas mūsu minētās takas (ar dažiem īpašiem izņēmumiem, kuri ir skaidri izcelti) ir bezmaksas! Dodies.lv ideja ir parādīt Latvijas neskarto dabu, tāpēc mūsu kartē nav kempingu, privāto taku vai citu maksas objektu. Viens no piemēriem, kur esam veikuši izņēmumu, ir Skaņaiskalns. Šeit ir ļoti jauka dabas taka, taču tā kā tai pa ceļam ir daudz bērniem paredzētu figūru un spēļu laukumu, takai ir simboliska ieejas maksa, lai palīdzētu šo taku uzturēt.

Kas veido šīs Dabas Takas?

Dabas taku autori parasti ir Dabas aizsardzības pārvalde (DAP), Latvijas valsts meži (LVM), vietējās pašvaldības, kā arī skolas. Pēc mūsu novērojumiem, organizācijas ar lielāko budžetu arī veido kvalitatīvākās takas - DAP un LVM objektos parasti atrodami kvalitatīvi tilti, torņi un stendi. DAP takas visbiežāk ierīkotas aizsargājamās dabas teriorijās, tāpēc ieteicams iepazīties ar takas apmeklēšanas noteikumiem uz pirmā stenda. Bieži nav ļauts novirzīties no maršruta, kurināt uguni vai plūkt ziedošus augus. Skolēnu veidotās takas parasti piemērotas mazākiem bērniem un ir īsākas, tās bieži vien ir vienkāršākas un diemžēl arī ātrāk nolietojas

Kādi vēl projekti eksistē Dodies.lv tīklā? 

Iesakam apmeklēt arī citus mūsu projektus: 

Atruna

Apraksti, bildes un dati no šīs lapas ir projekta smaga darba rezultāts. Jebkādu datu izmantošanu iepriekš jāsaskaņo ar mums. Fotogrāfiju autortiesības pieder fotogrāfiju autoriem.